Your basket is empty...
Hybrid Silica – Where Nature Meets Innovation Hybrid silica fuses the robustness of inorganic silica with the versatility of organic chemistry, creating a material engineered for superior performance.
Hybrid silica fuses the robustness of inorganic silica with the versatility of organic chemistry, creating a material engineered for superior performance. With enhanced durability and refined surface functionality, hybrid silica enables smarter, longerlasting solutions across advanced industrial and technological applications. High density end-capping together with fully hybrid particles synthetised from scratch deliver superior high alkaline durability compared to partially hybrid solutions.
| Brand: | Astra C18-Hybrid |
| Category: | Laboratory instruments and accessories / Chromatography / HPLC columns |
| ID | 4.6mm |
| LC column length | 50mm |
| Particle Size | 5µm |
| Pore Size | 100A |
| LC Phases | C18-Hybrid |
| Particle Type | Fully Porous |
| LC Technique | HPLC/UHPLC |