Your basket is empty...
Mettler Toledo pH Electrode LE407 2-v-1 The maintenance-free gel-filled electrode with POM shaft is robust and good for general application| Special features: Unbreakable, chemically resistant POM shaft Two nylon diaphragm
2-v-1
The maintenance-free gel-filled electrode with POM shaft is robust and good for general application|
| Brand: | |
| Category: | Laboratory instruments and accessories / Apparatus for measuring samples / Electrodes and probes |
| Reference system | Ag / AgCl |
| Shaft length | 120 mm |
| Sensor material | POM |
| Temperature operating range | 0 – 80 °C |
| Cable and connections | 1.0 m, BNC |
| pH measuring range | 0 – 14 |
| Shaft diameter | 12 mm |
| Longterm storage | FRISCOLYT-B® |
| Reference electrolyte | 9811 paste |
| Shortterm storage | FRISCOLYT-B® |
| Membrane resistance (25 °C) | < 250 MΩ |
| Type of frit | Nylon |
| Phys. property | pH |