Your basket is empty...
InLab Expert Pro-ISM Combined pH electrode with temperature probe and ISM A combination pH electrode with integrated temperature probe, PEEK shaft, fixed cable and ISM. Designed for general applications in the lab and outdoor; robust and maintenance-free.
Combined pH electrode with temperature probe and ISM A combination pH electrode with integrated temperature probe, PEEK shaft, fixed cable and ISM. Designed for general applications in the lab and outdoor; robust and maintenance-free.
| Brand: | |
| Category: | Laboratory instruments and accessories / Apparatus for measuring samples / Electrodes and probes |
| Type of sensor | Combined pH electrode with temperature probe and ISM |
| Measuring rangep | H 0 – 14 |
| Temperature Range | 0°C – 100°C |
| Cable and connectors | 1.2 m BNC/RCA (Cinch) |
| Type of junction | 2 open junctions |
| Reference System | ARGENTHAL™ |
| Reference electrolyte | XEROLYT® Polymer |
| Type of membrane glass | U glass |
| Membrane resistance (25°C) | < 250 MΩ |
| Shaft Material | PEEK |
| Shaft Diameter | 12 mm |
| Shaft length | 120 mm |
| ISM | No |
| Temperature probe | NTC 30 kΩ |